Húbová encyklopédia
Názvy húb v abecednom poradí: B D D E F W a K L M H ach P P C T X C B W

Jedlé a nepravé huby rastúce na stromoch.

Medové huby sú medzi fanúšikmi tichého lovu považované za jedno z najpopulárnejších a najplodnejších plodníc. Dostali svoje meno, pretože zvyčajne rastú okolo pňov. Tieto huby rastú vo veľkých kolóniách, takže sa zberajú s veľkým potešením. Po nájdení iba jedného pňa s medovými hubami môžete zhromaždiť niekoľko košov týchto húb.

Ak sa medové huby nachádzajú hlavne na pňov, potom vyvstáva otázka: rastú medové huby na stromoch? Preložené z latinčiny, slovo „zábal“ znamená „náramok“. Toto meno nie je prekvapujúce, pretože okrem pňov tieto ovocné telá rastú aj na chorých a umierajúcich stromoch a rastú v kruhu. Nájsť také huby v lese nie je vôbec ťažké, najmä ak sa ich často nachádza v jednej oblasti.

Jedlé huby, ktoré rastú na živých stromoch (s fotografiou)

Medové huby majú tenké, ohybné a dlhé nohy, dosahujúce výšku 10 a niekedy aj 15 cm. Jeho farba sa pohybuje od svetlého medu po hnedú v závislosti od pôdy a stromov, na ktorých rastú huby.

Venujte pozornosť fotografii jedlých húb rastúcich na stromoch. Je tu znázornené, že každý prípad má prstencový lem z fólie. Rámuje nohy medovej agariky v mladom veku a v dospelosti je sukňa roztrhaná a visí na „handrách“. Klobúky skutočných húb v pologuľovitom tvare sú pokryté malými šupinami. Farba klobúkov sa mení od krémovej žltej po červenú.

Huby, ktoré rastú na strome, sú známe všetkým milovníkom tichého lovu, pretože sú schopní zachytiť veľké oblasti pod ich prirodzeným prostredím. Často sa stáva, že medové agariky sa cítia skvele aj na živých stromoch. Okrem toho sa nachádzajú v blízkosti niektorých druhov kríkov, ako sú lieskové oriešky, lúky, lesné potoky, rokliny a surové jelše.

Pre začínajúcich hubárov odporúčame pozrieť si fotografiu húb, ktoré rastú na stromoch:

Tieto plodnice sa však často nachádzajú v odlesňovaní, napríklad pod elektrickým vedením. Tam je takmer každý pahýľ posiaty veľkými skupinami medovej agariky. Na pni ktorých stromov radšej pestujú medové huby? Tieto plodnice sa nachádzajú v celom Rusku, vrátane severnej pologule a subtropickej zóny. Medové huby nerastú iba v drsných oblastiach večného ľadu. Veľkou výhodou sú zhnité pňov brezy, jelše, osiky a duba. Medzi medovými agarikami sú však žiadané aj iné druhy stromov, napríklad agát a dokonca ovocné stromy.

Na ktorých stromoch rastú jedlé huby a ako vyzerajú?

Jedlé huby sa delia na jarné, letné, jesenné a zimné druhy. Osobitne si všimnite, na ktorých stromoch rastú jedlé huby. Jarná a letná medová agarika sa distribuuje hlavne na listnaté stromy, najmä kmene s poškodeným a zhnitým drevom. A v horských oblastiach sa na smrekových a smrekových pňov vyskytujú letné huby. Medové huby pestované na ihličnanoch majú horkú chuť a tmavú farbu, hoci to nemá vplyv na ich výživovú hodnotu.Letné huby majú stehno vysoké až 7 cm a priemer 1 cm, dolná časť stehna je pokrytá tmavými malými šupinami. „Sukňa“ okolo nohy je úzka s niektorými strmými okrajmi.

V listnatých lesoch mierneho pásma Ruska môžete zbierať letné huby od apríla do augusta. V priaznivom podnebí môže tento druh priniesť ovocie bez prerušenia. Keďže letné medové agariky majú falošné náprotivky, skúsení zberači húb odporúčajú zbierať ich iba na zvyšky listnatých stromov, najlepšie iba na pňov, ktoré zostanú po odrezaní brezov.

Medzi najobľúbenejšie medzi medovými agarikami sa považuje jesenný druh, ktorý sa nazýva „pravý medový agar“, „jesenné kŕdeľ“ alebo „predpokladaný medový agarik“. Hubári so skúsenosťami radi zdieľajú informácie o tom, na ktorých stromoch jesenné huby rastú. Tento druh začína svoj rast v auguste a pokračuje takmer do novembra. Najčastejšie uprednostňuje brezy a brezy, potom osiku, javor a duby. Jesenné huby si zvyčajne vyberajú stromy, ktoré vykazujú známky hniloby alebo choroby. Aj keď si tieto huby niekedy môžu vybrať aj živý strom. Obzvlášť pre ne existujú staré brezy s poklesnutými stromami alebo bažinaté brezy s mnohými zhnitými kmeňmi a pahýľmi.

Rastú medové huby na ihličnanoch?

Jesenné ihličnaté huby sú u ihličnanov oveľa menej bežné, hoci ich prospešné vlastnosti a vitamíny nie sú horšie ako medové huby rastúce na listnatých stromoch. Tieto huby si niekedy môžu vybrať borovicu a smrek, ako aj ich pne.

Za zmienku stojí, že takmer všetky druhy medovej agariky sa považujú za parazity lesa, keďže je postihnutých takmer 200 druhov drevín. Mladé stromy môžu zomrieť na medovú agariku iba za 3-4 roky, dospelí za 8-10 rokov. A ak medová agarika dopadne na záhradný pozemok, môže to značne poškodiť ovocné stromy. Spóry medovej agariky rastú veľmi rýchlo na povrchu čerstvých pňov. Pod kôrou sa mycélium rozvíja a ničí drevo. Medová agarika dokáže prejsť na okolité stromy a zabíjať živé tkanivo svojimi toxínmi. Medové huby, ktoré rastú na stromoch, sa preto krájajú, strom sa štiepi a pahýľ sa vyťahuje zospodu. Ak nie je možné pahýľ odstrániť, namaza sa strojným olejom raz za šesť mesiacov.

Napriek tomu, že medová agarika je parazitická huba, je veľmi chutná a zdravá. Pri konzumácii medových húb v ľudskom tele je metabolizmus normalizovaný. Telo dostáva dostatočné množstvo vápnika, horčíka, železa, fosforu a draslíka. Zvláštnym znakom jedlých húb, ktoré rastú na stromoch a pni, je tma v tme. Ak nie ste príliš leniví na to, aby ste sa v noci pozerali na medové huby - spodnú časť uzáverov týchto húb, ako aj nite mycélia, žiara jemnou žiarou.

Jesenné medové agariky sú najväčšími zástupcami svojho druhu, pretože ich klobúk v priemere dosahuje 15-17 cm. V strede klobúka je vypuklý tubercle a malé šupiny sú hnedé na povrchu. Sukňa, ktorá rámuje nohu, sa časom uvoľní a vytvorí pod klobúkom závoj. Niekedy sa počas suchých letných mesiacov vyskytujú jesenné huby aj na sušení listnatých stromov v nadmorskej výške asi 2 až 3 m nad zemou. Preto musíte mať veľkú palicu s háčikom, aby ste mohli zbierať tieto plodnice.

Začiatkom júna sa objavujú jedlé lúčne huby, ktoré medzi vysokou trávou na poliach, na pastvinách, pozdĺž lesných ciest a roklinách blikajú žlto-hnedé. Ako ste si všimli, na strome nerastú lúčne huby, ktoré uprednostňujú pôdu.

Koniec septembra a začiatok októbra je pozoruhodný tým, že začína sezóna zberu zimných húb. Tieto plodnice vyrastajú v rodinách, ktoré spolu rastú ako nohy topoľov, javorov, vŕb, osiky a tiež na pni. Zimné huby sa zbierajú všetky jesene pred začiatkom silných mrazov. Je pozoruhodné, ale tieto huby v zime nezmiznú, ale jednoducho „zaspia“. Počas rozmrazovania, takmer do apríla, rastú.

Zimné huby na stromoch vyzerajú ako jasne červená alebo oranžová škvrna. V zimnom lese sú také huby dobre viditeľné aj z diaľky.Nemajú falošné náprotivky kvôli ich neskorému smerovaniu. Hoci zimné huby sa považujú za podmienečne jedlé huby, veľa zberateľov húb to považuje za najchutnejšie. Zimné huby sú navyše tie najlepšie pre pestovanie doma.

Falošné huby rastú na stromoch a na fotografiách húb

Jesenná a letná medová agarika však má falošné štvorhra. Mnoho ľudí sa zaujíma o otázku: rastú na stromoch falošné huby? Nebezpečenstvo týchto húb spočíva v tom, že môžu rásť vedľa jedlých druhov, dalo by sa povedať, priamo na jednom pni alebo na strome. Preto, ak nájdete rodinu medových húb, starostlivo sa pozrite, či nie sú nejaké falošné. Hlavným rozdielom je „sukňa“ na nohe, ktorá je typická iba pre jedlé huby. Jedovaté huby majú palinu a nechutnú vôňu pripomínajúcu mŕtvolu.

Zhromažďovanie húb je veľmi nebezpečné povolanie, pretože jedlé huby by mohli priviesť domov do koša a byť nepravdivé. Predtým, ako sa vydáte na „tichý lov“, obnovte všetky potrebné rozdiely vo svojej pamäti, aby ste mohli rozoznať jedovaté štvorhra. Ponúkame vám možnosť pozrieť si fotografie falošných medových húb rastúcich na strome, ktoré sú na prvý pohľad veľmi podobné skutočným:

Ďalším bodom, ktorý si začínajúci hubári musia pamätať, nie je zbierať huby v blízkosti priemyselných závodov alebo priamo na diaľniciach. V tomto prípade môžu dokonca aj jedlé huby viesť k otrave a poškodeniu zdravia.

komentár:
Pridajte komentár:

Váš e-mail nebude zverejnený. Povinné položky sú označené *

Jedlé huby

jedlá

Príručka